Etusivu / Kuntainfo / Yhteystiedot
VIEREMÄN KUNTA
Myllyjärventie 1
74200 Vieremä
puh. 0400 370 160
fax (017) 272 8099
yleinen email: viereman.kunta@vierema.fi

Kunnanvirasto avoinna
ma     klo  8.00 - 16.00
ti - pe klo  8.00 - 15.00 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

 

A

Astikainen Pekka
matematiikka, fysiikka ja kemia, atk
kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 142
pekka.astikainen@vierema.fi

Asuntoasiat
Mikko Kajanus
tekninen toimisto
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 112
mikko.kajanus@vierema.fi

B

 

E

Eteläinen koulu / keittiö, Rönkkö Satu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
Puh. 0400 370 107
 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

H


Heiskanen Eevi
, lehtori, lv ´9B
peruskoulun ja lukion yhteinen kuvataiteen lehtori, tekstiilityö
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 135
eevi.heiskanen@vierema.fi

Hiltunen Tanja, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Pienluokka
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 660 8260
tanja.hiltunen@vierema.fi

Huitulanharju, Kehitysvammaisten palvelukoti
Mäntytie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9014

Huovinen Terhi, vs. luokanopettaja 4 lk
lukion ja kirkonkylän ala- ja yläkoulun liikunnan opettaja
lukion terveystiedon opettaja
koulukeskus
Petterintie12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 136
terhi.huovinen@vierema.fi

Hurskainen Harri, MYEL-asiamies
vastaanotto 
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 029 435 2629

Huttunen Merja, toimistosihteeri
maksuliikenne
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 129
merja.huttunen@vierema.fi

Huttunen Tommi, luokanopettaja
Eteläinen koulu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 845
tommi.huttunen@vierema.fi



|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

I

Impiö Tuula, lehtori yläkoulu
yläkoulu ja lukio, historia, yhteiskuntaoppi ja filosofia
kirkonkylän koulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 149
tuula.impio@vierema.fi

Itäinen koulu / keittiö, Salme Kainulainen
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
Puh. 0400 370 104

J


Jauhiainen Outi, vs. luokanopettaja 0 lk
kirkonkylän koulu 
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 148
outi.jauhiainen@vierema.fi

Jokelainen Teemu,
päätoiminen tuntiopettaja
yläkoulu, biologia, maantieto ja erätaito
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 134
teemu jokelainen@vierema.fi

Juntunen Anni, erityisopettaja Pienluokka
kirkonkylän koulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 116
anni.juntunen@vierema.fi

Juntu
nen Jari, toimistosihteeri
kunnankirjasto
Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 126
jari.juntunen@vierema.fi

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

K

Kajanus Mikko, tekninen johtaja
tekninen toimisto
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 112
mikko.kajanus@vierema.fi

Kamaja Pirjo,
vs. lehtori
lukio ja kirkonkylän yläkoulu, uskonto ja psykologia, OPO 7 lk:t ja 9 lk:t
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 151
pirjo.karkkainen@vierema.fi

Karjula Matti, teknisen työn tuntiopettaja
kirkonkylän ala- ja yläkoulu sekä lukio
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 141
matti.karjula@vierema.fi

Kauhanen Katja, päätoiminen tuntiopettaja
erityisopetus 1. - 9. luokat
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 050 358 4366
katja.kauhanen@vierema.fi

Kauppinen Paula, luokanopettaja
Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 099
paula.kauppinen@vierema.fi

Kehitysvammaisten palvelukoti Huitulanharju
Mäntytie 6, 74200 Vieremä
Ohjaajat puh. 040 594 9014

Kemppainen Maija-Leena, kansalaisopiston rehtori
kulttuuriasiat, matkailu
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9143
maija-leena.kemppainen@vierema.fi

Kerman Helena, vs. luokanopettaja 5 lk
kirkonkylän alakoulu
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 115
helena.kerman@vierema.fi

Kerman Tomi,
kunnossapitotyöntekijä
paloasema-varikko
Teollisuustie 7, 74200 Vieremä
Puh. 0400 370 851
tomi.kerman@vierema.fi

Kettunen Taina, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4251
taina.kettunen@vierema.fi

Kilvensalmi Ahti, kiinteistöpäällikkö / Vieremän Toimitilat Oy:n toimitusjohtaja
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 842
ahti.kilvensalmi@vierema.fi

Koho Jenni, hallintojohtaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 590 1345
jenni.koho@vierema.fi  

Kokora Anu, kotitalousopettaja, lv 8B
kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 138
anu.kokora@vierema.fi

Koljonen Kaija, koulunhoitaja
Vieremä Pohjoinen koulu
puh. 0400 370 101 

Komulainen Petri, rakennustarkastaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 371 166
petri.komulainen@vierema.fi

Korhonen Petri, lehtori, lv 7C
lukion ja yläkoulun englanti
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 140
petri.korhonen@vierema.fi

Kortelainen Maarit, palkkasihteeri
kk-palkat ja ttes-palkat
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 123 
maarit.kortelainen@vierema.fi

Koukkari Anna, toimistosihteeri/tekninen ltk
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
- www-sivujen ylläpito
puh. 0400 370 093
anna.koukkari@vierema.fi

Koukkari Erkki, maaseutuasiamies
Ylä-Savon maaseutupalvelut, Vieremän maaseututoimisto
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 095
erkki.koukkari@iisalmi.fi

Koukkari Minna, palvelusihteeri
yhteispalvelun palveluneuvoja
ostolaskujen kirjaus, puhepalvelinasiat
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 596 7740
minna.koukkari@vierema.fi

Kouvalainen Elisa, luokanopettaja 2 lk
kirkonkylän alakoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 118
elisa.kouvalainen@vierema.fi

Kumpulainen Eeva-Liisa, toimistosihteeri
kansalaisopisto, liikunta-, nuoriso- ja kulttuuritoimistot
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 132
eevaliisa.kumpulainen@vierema.fi

Kumpulainen Niina, työllisyyssihteeri
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 660 8090
niina.kumpulainen@vierema.fi

Kurkinen Taina, koulunkäynninohjaaja
Eteläinen koulu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 105
taina.kurkinen@vierema.fi


 


|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

L

Laitinen Kaisa, liikuntasihteeri
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 518 7370

Lappalainen Eila, kirjastovirkailija
kunnankirjasto
Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 126
eila.lappalainen@vierema.fi

Lappalainen Tanja, palveluesimies
kotihoitoyksikkö,
Palvelukeskus Sotkanhelmi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 712 6973
tanja.lappalainen@ylasavonsote.fi

Leivo Kimmo, lv LU I           
lukion ja peruskoulun yhteinen matematiikan, fysiikan
ja kemian lehtori
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 156
kimmo.leivo@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|


 

M

Marin Riikka, päivähoidon johtaja
- päivähoitoon liittyvät asiat
päiväkoti Nuppula, Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh.040 861 0281
riikka.marin@vierema.fi

Marjoniemi Mirja,
lehtori, lv LU III
fysiikka ja matematiikka
lukio
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 145
mirja.marjoniemi@vierema.fi

Martikainen Alpo, liikuntapaikkojen hoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 747 477
alpo.martikainen@vierema.fi

Martikainen Hanna, vs. luokanopettaja 3 lk
kirkonkylän koulu
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 660 5425
hanna.martikainen@vierema.fi

Matilainen Marjaana, äidinkielen lehtori, lv LU II
lukio ja kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 143
marjaana.matilainen@vierema.fi

Mustonen Eevariitta, rehtori, luokanopettaja
Eteläinen koulu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 106 
eevariitta.mustonen@vierema.fi

Mäkelä Minna, rehtori, luokanopettaja
Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 103
minna.makela@vierema.fi 

Mönttinen Marjut, kirjastoautonkuljettaja
kunnankirjasto
Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 996 498
marjut.mönttinen@vierema.fi 

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

N

Nieminen Katja, koulunkäynninohjaaja
Vieremän Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 040 637 4283
katja.nieminen@vierema.fi

Niskanen Anne, luokanopettaja 0 ja 1 lk
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 102 
anne.niskanen@vierema.fi

Niskanen Marietta
, koulunkäynnin ohjaaja
Vieremän Eteläinen ja Itäinen koulu
puh. 040 637 4351
marietta.niskanen@vierema.fi

Nissinen Juha, kiinteistönhoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 853
juha.nissinen@vierema.fi

Nuorisotalo Nuorisotoimisto
puh. 040 753 3433

O

Oikarinen Pasi, lehtori
biologia ja maantieto 
lukio ja kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 144
pasi.oikarinen@vierema.fi


|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

P

Kaasinen Suvi, erityisluokan luokanopettaja
kirkonkylän alakoulu
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 114
suvi.kaasinen@vierema.fi

Pappi Outi, ma. erityislastentarhanopettaja
päiväkoti Nuppula, Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh. 040 590 5048
outi.pappi@vierema.fi

Partanen Marjo, koulunkäynninohjaaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 637 4087
marjo.partanen@vierema.fi

Pasanen Matti, sivistysjohtaja
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 715 8560
matti.pasanen@vierema.fi

Pehkonen Pasi, tuntiopettaja, lv 9A
yläkoulu ja lukio poikien liikunta,
yläkoulu terveystieto,
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 146 
pasi.pehkonen@vierema.fi

Peltola Kari, Vieremän Lämpö ja Vesi Oy
toimitusjohtaja
Vieremän kunnan yritysyhdyshenkilö
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 571 456
kari.peltola@vierema.fi

Peltonen Satu
hanketyöntekijä
Kylät sydämellä-hanke
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 660 2114
satu.peltonen@vierema.fi

Pennanen Saara, vs. luokanopettaja 5 lk
kirkonkylän koulu
Petterintie 12
74200 Vieremä
puh. 0400 370 119
saara.pennane@vierema.fi

Piippo Sirpa, keskusarkistonhoitaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 128
sirpa.piippo@vierema.fi

Piippo Virpi, rehtori, luokanopettaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 100
virpi.piippo@vierema.fi

Pitkänen Vesa
, lehtori, lv 7B
peruskoulun matematiikan, fysiikan ja kemian lehtori
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 139
vesa.pitkanen@vierema.fi

Pohjoinen koulu /koulunhoitaja, Koljonen Kaija
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
Puh. 0400 370 101

Puranen Outi, toimistotyöntekijä
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 689 8160
outi.puranen@vierema.fi

Pylvainen Darius, english speaking assistant teacher
Kirkonkylän alakoulu, yläkoulu, Eteläinen koulu,
Itäinen koulu, Pohjoinen koulu
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 850
darius.pylvainen@vierema.fi

Päiväkoti Nuppula / keittiö, Leinonen Tarja
Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 097


|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

R

Remes Tiina, erityisopettaja
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 122
tiina.remes@vierema.fi

Rivinoja Henna, henkilökohtainen ohjaaja
kirkonkylän koulu
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 121
henna.rivinoja@vierema.fi 

Roth Hanna-Mari, palkkasihteeri
opettajien ja perhepäivähoitajien palkat, päivähoitolaskutus
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 124
hanna-mari.roth@vierema.fi

Ruotsalainen Tanja, palvelusihteeri
Ylä-Savon maaseutupalvelut, Vieremän maaseututoimisto
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 096
tanja.ruotsalainen@iisalmi.fi

Ryhänen Merja , palvelukeskusvastaava
vanhainkoti Sotkanhelmi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9153
merja.ryhanen@ylasavonsote.fi

Rytkönen Tiina, lehtori, lv 7A
yläkoulun ja alakoulun englanti ja yläkoulun
ja alakoulun ruotsi 
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 147
tiina.rytkonen@vierema.fi

Rönkkö Pirjo, kirjanpitäjä
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 130
pirjo.ronkko@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

S

Siponen Siiri, siivoustyönohjaaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9015
siiri.siponen@vierema.fi

Sirkka Seija, kirjastonjohtaja
kunnankirjasto
Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 125
seija.sirkka@vierema.fi

Soininen Mira, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Pienluokka
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 660 2729
mira.soininen@vierema.fi

Sotkanhelmi / keittiö, Vornanen Mervi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
Puh. 0400 370 111
keittiö.sotkanhelmi@vierema.fi

Suomalainen Mika, kunnanjohtaja, yleiset elinkeino -asiat
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 747 0910
mika.suomalainen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

T

Taipale Kirsi , luokanopettaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 849
kirsi.taipale@vierema.fi

Tenhunen Risto, lukion rehtori, kirkonkylän koulun apul.rehtori
historia, yhteiskuntaoppi
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 113
risto.tenhunen@vierema.fi

Tiikkainen Päivi, toimistosihteeri
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 152
paivi.tiikkainen@vierema.fi

Timonen Marja-Leena, vastaava lastentarhanopettaja
päiväkoti Nuppula
Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh. 040 590 3745
marja-leena.timonen@vierema.fi


Toppinen Anna-Maija, luokanopettaja 1 lk
kirkonkylän alakoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 117
anna-maija.toppinen@vierema.fi

Tuohinto Tero, koulunkäynninohjaaja
kirkonkylän koulu 7 - 9 lk
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4231
tero.tuohinto@vierema.fi

Tuovinen Merja, koulunkäynninohjaaja
Vieremän Pohjoinen koulu,
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 637 4441
merja.tuovinen@vierema.fi

Turunen Lea, toimistonhoitaja
koulutoimisto
sivistyslautakunnan tehtävät,koulukyyditykset
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 153
lea.turunen@vierema.fi

Turunen Raili, vapaa-ajan ohjaaja
vapaa-aikatoimisto
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 753 3433
raili.turunen@vierema.fi

Törmänen Hanna, luokanopettaja
Vieremän Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 120
hanna.tormanen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

U

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

V

Vanhainkoti-palvelukeskus Sotkanhelmi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
palvelukeskusvastaava 040 594 9153

Taipale Marjo, fysioterapeutti
vanhainkoti-palvelukeskus Sotkanhelmi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 014 4509
marjo.taipale@ylasavonsote.fi

Vekkula
, Salahmin ryhmäperhepäivähoito
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 594 9575

Vidgren Jaana, ruokahuoltopäällikkö
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9016
jaana.vidgren@vierema.fi

Vornanen-Komulainen Tuula, tuntiopettaja
kirkonkylän yläkoulu, äidinkieli, lv 9A
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 150
tuula.vornanen-komulainen@vierema.fi



Y

Yhteispalvelupiste
Kelan avustava asiakaspalvelu ja kunnan palvelut
kunnanvirasto
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
palveluneuvoja Minna Koukkari
puh. 040 596 7740

Ylitepsa Anna, lehtori
lukion ja perusopetuksen ruotsin ja venäjän kielen lehtori
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 133
anna.ylitepsa@vierema.fi


Yritysyhdyshenkilö
Kari Peltola
puh. 0400 571 456
kari.peltola@vierema.fi

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|