Etusivu / Kuntainfo / Yhteystiedot
VIEREMÄN KUNTA
Myllyjärventie 1
74200 Vieremä
puh. 0400 370 160
fax (017) 272 8099
yleinen email: viereman.kunta@vierema.fi

Kunnanvirasto avoinna
ma     klo  8.00 - 16.00
ti - pe klo  8.00 - 15.00 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

 

A

Asiointipiste
Kelan avustava asiakaspalvelu ja kunnan palvelut
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 160

Astikainen Pekka
matematiikka, fysiikka ja kemia, atk, lv 8C
kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 142
pekka.astikainen@vierema.fi

B

 

E

Erityisopettaja pienluokka
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 116

Eteläinen koulu / keittiö, Rönkkö Satu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 107
 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

H


Heikkinen Jenna
lukio ja kirkonkylän yläkoulu, uskonto ja psykologia, opo
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 151
jenna.heikkinen@vierema.fi

Hiltunen Tanja, koulunkäynninohjaaja
pienluokka
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 660 8260
tanja.hiltunen@vierema.fi

Huitulanharju, Kehitysvammaisten palvelukoti
Mäntytie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9014

Huovinen Terhi, luokanopettaja 6 lk
lukion ja kirkonkylän ala- ja yläkoulun liikunnan opettaja
lukion terveystiedon opettaja
koulukeskus, Petterintie12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 136
terhi.huovinen@vierema.fi

Hurskainen Harri, MYEL-asiamies
vastaanotto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 029 435 2629

Huttunen Merja, toimistosihteeri
maksuliikenne
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 129
merja.huttunen@vierema.fi

Huttunen Titta, koulunkäynnin ohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4379
titta.huttunen@vierema.fi

Huttunen Tommi, rehtori, luokanopettaja
Eteläinen koulu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 845
tommi.huttunen@vierema.fi

Huusko Arja, erityisopettaja, pienluokka
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 116
arja.huusko@vierema.fi


|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

I

Impiö Tuula, lehtori yläkoulu, lv LU I
yläkoulu ja lukio, historia, yhteiskuntaoppi ja filosofia
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 149
tuula.impio@vierema.fi

Itäinen koulu / keittiö, Salme Kainulainen
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 104

J


Jauhiainen Outi, luokanopettaja 0 lk
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 148
outi.jauhiainen@vierema.fi

Jokelainen Teemu,
päätoiminen tuntiopettaja, lv 8B
yläkoulu, biologia, maantieto ja erätaito
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 134
teemu jokelainen@vierema.fi

Juntunen Jari, toimistosihteeri
kunnankirjasto, Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 126
jari.juntunen@vierema.fi

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

K

Kaasinen Suvi, erityisluokan luokanopettaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 114
suvi.kaasinen@vierema.fi

Kajanus Mikko, tekninen johtaja, Vieremän Lämpö ja Vesi Oy:n toimitusjohtaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 112
mikko.kajanus@vierema.fi

Kanninen Terttu, kuvataiteen ja käsityön tuntiopettaja
kirkonkylän ala- ja yläkoulu sekä lukio
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 135
terttu.kanninen@vierema.fi

Karjula Matti, teknisen työn tuntiopettaja, lv 7A
kirkonkylän ala- ja yläkoulu sekä lukio
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 141
matti.karjula@vierema.fi

Karppinen Jenita, vs. palvelusihteeri
kunnanvirasto, asiointipiste, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 841
jenita.karppinen@vierema.fi

Kauhanen Katja, päätoiminen tuntiopettaja
erityisopetus 1. - 9. luokat
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 050 358 4366
katja.kauhanen@vierema.fi

Kauppinen Marja, puutarhuri
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 860
marja.kauppinen@vierema.fi

Kauppinen Reeta, koulunkäynnin ohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4264
reeta.kauppinen@vierema.fi

Kehitysvammaisten palvelukoti Huitulanharju
Mäntytie 6, 74200 Vieremä
ohjaajat puh. 040 594 9014

Kemppainen Maija-Leena, kansalaisopiston rehtori
kulttuuriasiat, matkailu
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9143
maija-leena.kemppainen@vierema.fi

Kerman Helena, luokanopettaja 5 lk
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 850
helena.kerman@vierema.fi

Kerman Tomi, kunnossapitotyöntekijä
paloasema-varikko, Teollisuustie 7, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 851
tomi.kerman@vierema.fi

Kettunen Katja, erityisopettaja, erityisluokka
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 673 6766
katja.kettunen@vierema.fi 

Kettunen Taina, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4251
taina.kettunen@vierema.fi

Kiiski Marita, luokanopettaja,
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 669 2969
marita.kiiski@vierema.fi

Kilvensalmi Ahti, kiinteistöpäällikkö / Vieremän Toimitilat Oy:n toimitusjohtaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 842
ahti.kilvensalmi@vierema.fi

Koho Jenni, hallintojohtaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 590 1345
jenni.koho@vierema.fi  

Kokora Anu, kotitalousopettaja
kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 138
anu.kokora@vierema.fi

Koljonen Kaija, koulunhoitaja
Vieremä Pohjoinen koulu
puh. 0400 370 101 

Komulainen Petri, rakennustarkastaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 371 166
petri.komulainen@vierema.fi

Korhonen Petri, lehtori, lv 9C
lukion ja yläkoulun englanti
koulukeskus. Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 140
petri.korhonen@vierema.fi

Kortelainen Maarit, palkkasihteeri
kk-palkat ja ttes-palkat
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 123 
maarit.kortelainen@vierema.fi

Koukkari Anna, toimistosihteeri/tekninen ltk
ww-sivujen ylläpito
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 093
anna.koukkari@vierema.fi

Koukkari Erkki, maaseutuasiamies
Ylä-Savon maaseutupalvelut, Vieremän maaseututoimisto
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 095
erkki.koukkari@iisalmi.fi

Koukkari Minna, vt. kirjastonjohtaja
kunnankirjasto,  Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 125
minna.koukkari@vierema.fi

Kouvalainen Elisa, luokanopettaja 2 lk
kirkonkylän alakoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 118
elisa.kouvalainen@vierema.fi

Kumpulainen Eeva-Liisa, toimistosihteeri
kansalaisopisto, liikunta-, nuoriso- ja kulttuuritoimistot
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 132
eevaliisa.kumpulainen@vierema.fi

Kumpulainen Niina, työllisyyssihteeri
HUOM! Perhevapaalla 26.7.2019 asti
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 660 8090
niina.kumpulainen@vierema.fi


Kurkinen Taina, koulunkäynninohjaaja
Eteläinen koulu, Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 105
taina.kurkinen@vierema.fi




|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

L

Laitinen Kaisa, liikuntasihteeri
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 518 7370

Laitinen Petri
vs. lukion ja peruskoulun yhteinen matematiikan, fysiikan
ja kemian lehtori
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 156
petri.laitinen@vierema.fi

Lappalainen Eila, kirjastovirkailija
kunnankirjasto, Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 126
eila.lappalainen@vierema.fi

Lappalainen Tanja, palveluesimies
kotihoitoyksikkö, Palvelukeskus Sotkanhelmi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 712 6973
tanja.lappalainen@ylasavonsote.fi

Leivo Kimmo, lv LU II VIRKAVAPAALLA 31.1.2020 saakka          
lukion ja peruskoulun yhteinen matematiikan, fysiikan
ja kemian lehtori
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 156
kimmo.leivo@vierema.fi

Lindqvist Marja
lukion ja perusopetuksen ruotsin ja venäjän kielen lehtori
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 133
marja.lindqvist@vierema.fi

Johanna Luttinen, luokanopettaja
Vieremän Eteläinen koulu


 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|


 

M

Marin Riikka, varhaiskasvatuksen johtaja
päivähoitoon liittyvät asiat
päiväkoti Nuppula, Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh.040 861 0281
riikka.marin@vierema.fi

Marjoniemi Mirja,
lehtori, lv LU II
fysiikka ja matematiikka
lukio
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 145
mirja.marjoniemi@vierema.fi

Martikainen Alpo, liikuntapaikkojen hoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 747 477
alpo.martikainen@vierema.fi

Martikainen Hanna, luokanopettaja 0 lk
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 660 5425
hanna.martikainen@vierema.fi

Matilainen Marjaana, äidinkielen lehtori
lukio ja kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 143
marjaana.matilainen@vierema.fi

Mulari Ensio, kiinteistönhoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 660 2248
ensio.mulari@vierema.fi

Mustonen Eeva Riitta, kirkonkylän koulun rehtori, sivistysjohtaja
yhteiskuntaoppi 8 lk:t
koulukeskus, Petterintie 12 74200 Vieremä
puh. 0400 370 106 
eevariitta.mustonen@vierema.fi

Mäkelä Minna, rehtori, luokanopettaja
Itäinen koulu, Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 103
minna.makela@vierema.fi 

 

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

N

Nieminen Katja, koulunkäynninohjaaja
Itäinen koulu, Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 040 637 4283
katja.nieminen@vierema.fi

Niskanen Anne, luokanopettaja
Pohjoinen koulu, Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 102 
anne.niskanen@vierema.fi

Niskanen Marietta
, koulunkäynnin ohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4351
marietta.niskanen@vierema.fi

Nissinen Juha, kiinteistönhoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 853
juha.nissinen@vierema.fi

Nuorisotalo Nuorisotoimisto
puh. 040 753 3433

O

 


|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

P

Partanen Marjo, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4087
marjo.partanen@vierema.fi

Pehkonen Pasi, tuntiopettaja
yläkoulu ja lukio poikien liikunta,
yläkoulu terveystieto
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 146 
pasi.pehkonen@vierema.fi

Peltonen Satu
hanketyöntekijä, Kylät sydämellä-hanke
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 660 2114
satu.peltonen@vierema.fi


Petäjä Ulla-Maria, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä

Piippo Sirpa, keskusarkistonhoitaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 128
sirpa.piippo@vierema.fi

Piippo Virpi, luokanopetta, 1 lk 
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 100
virpi.piippo@vierema.fi

Pitkänen Vesa
, lehtori, lv 9B
peruskoulun matematiikan, fysiikan ja kemian lehtori
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 139
vesa.pitkanen@vierema.fi

Pohjoinen koulu /koulunhoitaja, Koljonen Kaija
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 101

Päiväkoti Nuppula / keittiö, Leinonen Tarja
Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 097


|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

R

Remes Tiina, erityisopettaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 122
tiina.remes@vierema.fi

Rivinoja Henna, henkilökohtainen ohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 121
henna.rivinoja@vierema.fi 

Roth Hanna-Mari, palkkasihteeri
opettajien ja perhepäivähoitajien palkat, päivähoitolaskutus
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 124
hanna-mari.roth@vierema.fi

Ruotsalainen Tanja, palvelusihteeri
Ylä-Savon maaseutupalvelut, Vieremän maaseututoimisto
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 096
tanja.ruotsalainen@iisalmi.fi

Rytkönen Tiina, lehtori, lv 9A
yläkoulun ja alakoulun englanti ja yläkoulun
ja alakoulun ruotsi, yläkoulun ja lukion saksa 
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 147
tiina.rytkonen@vierema.fi

Rönkkö Martti, kunnossapitotyöntekijä
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
Puh. 040 660 1743
martti.ronkko@vierema.fi

Rönkkö Pirjo, kirjanpitäjä
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 130
pirjo.ronkko@vierema.fi

Rönkkö Tarja, koulunkäynnin ohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4323
tarja.ronkko@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

S

Savolainen Sanna, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 650 7706
sanna.savolainen@vierema.fi

Siponen Siiri, siivoustyönohjaaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9015
siiri.siponen@vierema.fi

Sotkanhelmi / keittiö, Vornanen Mervi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
Puh. 0400 370 111
keittiö.sotkanhelmi@vierema.fi

Sotkanhelmen palvelukeskusvastaava
Palvelukeskus Sotkanhelmi, Malilantie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9153

Suomalainen Mika, kunnanjohtaja, yleiset elinkeino -asiat
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 747 0910
mika.suomalainen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

T

Taipale Kirsi , luokanopettaja
Vieremän Pohjoinen koulu, Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 849
kirsi.taipale@vierema.fi

Taipale Marjo, fysioterapeutti
Palvelukeskus Sotkanhelmi , Malilantie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 014 4509
marjo.taipale@ylasavonsote.fi

Tenhunen Risto, lukion rehtori, kirkonkylän koulun apul.rehtori
historia, yhteiskuntaoppi
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 113
risto.tenhunen@vierema.fi

Tenhunen Ritva, lehtori, lv LU III
biologia ja maantieto 
lukio ja kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 144
ritva.tenhunen@vierema.fi

Tiikkainen Paula, konsernisihteeri
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 834 8003
paula.tiikkainen@vierema.fi

Tiikkainen Päivi, toimistosihteeri
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 152
paivi.tiikkainen@vierema.fi

Tikkanen Antti-Matti, luokanopettaja
Itäinen koulu, Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 846

Timonen Marja-Leena, vastaava lastentarhanopettaja, erityislastentarhanopettaja
päiväkoti Nuppula, Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh. 040 590 5048
marja-leena.timonen@vierema.fi

Toppinen Anna-Maija, luokanopettaja 3 lk
kirkonkylän alakoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 117
anna-maija.toppinen@vierema.fi

Tuohinto Tero, koulunkäynninohjaaja
kirkonkylän koulu 7 - 9 lk
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4231
tero.tuohinto@vierema.fi

Tuovinen Merja, koulunkäynninohjaaja
Pohjoinen koulu, Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 637 4441
merja.tuovinen@vierema.fi

Turunen Lea, toimistonhoitaja
koulutoimisto
sivistyslautakunnan tehtävät,koulukyyditykset
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 153
lea.turunen@vierema.fi

Turunen Raili, vapaa-ajan ohjaaja
vapaa-aikatoimisto
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 753 3433
raili.turunen@vierema.fi

Törmänen Hanna, luokanopettaja
Vieremän Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 120
hanna.tormanen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

U

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

V

Vekkula, Salahmin ryhmäperhepäivähoito
Pohjoinen koulu, Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 594 9575

Vidgren Jaana, ruokahuoltopäällikkö
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9016
jaana.vidgren@vierema.fi

Vornanen-Komulainen Tuula, tuntiopettaja
kirkonkylän yläkoulu, äidinkieli, lv 8A
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 150
tuula.vornanen-komulainen@vierema.fi



Y


|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|