Henkilöstön yhteystiedot

Vieremän kunta
Myllyjärventie 1
74200 Vieremä
puh. 0400 370 160
viereman.kunta@vierema.fi

Kunnanvirasto avoinna
ma - pe    klo  8.00 - 15.00

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

 

A

Asiointipiste
Kelan avustava asiakaspalvelu ja kunnan palvelut
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 160

Astikainen Pekka
lukion ja peruskoulun yhteinen matematiikan, fysiikan
ja kemian lehtori, atk
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 142
pekka.astikainen@vierema.fi

B

 

E

Erityisopettaja pienluokka
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 116

Vieremän Eteläinen koulu/keittiö, Anna-Riitta Komulainen
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 107
 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

H


Heiskanen Anni-Katriina, maaseutuasiamies
Ylä-Savon maaseutupalvelut, Vieremän maaseututoimisto
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 095
anni.heiskanen@iisalmi.fi

Huitulanharju, Kehitysvammaisten palvelukoti
Mäntytie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9014

Huovinen Terhi, luokanopettaja 4 lk
lukion ja kirkonkylän ala- ja yläkoulun liikunnan opettaja
lukion terveystiedon opettaja
koulukeskus, Petterintie12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 136
terhi.huovinen@vierema.fi

Hurskainen Harri, MYEL-asiamies
vastaanotto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 029 435 2629

Huttunen Titta, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4379
titta.huttunen@vierema.fi

Huttunen Tommi, rehtori, luokanopettaja
Vieremän Eteläinen koulu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 845
tommi.huttunen@vierema.fi

Huusko Arja, erityisopettaja, pienluokka
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 116
arja.huusko@vierema.fi

Hynynen Joona, hanketyöntekijä (HYVÄ -hanke)
puh. 040 660 6867
joona.hynynen@vierema.fi

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

I

Impiö Tuula, lehtori yläkoulu, lv LU III
yläkoulu ja lukio, historia, yhteiskuntaoppi ja filosofia
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 149
tuula.impio@vierema.fi

Vieremän Itäinen koulu/keittiö, Satu Rönkkö
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 104


J

Jokelainen Teemu, päätoiminen tuntiopettaja, lv 7A
yläkoulu, biologia, maantieto ja erätaito
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 134
teemu jokelainen@vierema.fi

Jauhiainen Outi, luokanopettaja 1 lk
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 148
outi.jauhiainen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

K

Kaasinen Suvi, erityisopettaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 114
suvi.kaasinen@vierema.fi

Kainulainen Jarkko, henkilökohtainen avustaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 117
jarkko.kainulainen@vierema.fi

Kajanus Mikko, tekninen johtaja,
Vieremän Lämpö ja Vesi Oy:n toimitusjohtaja
Kiinteistö Oy Vieremän Hakatalot toimitusjohtaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 112
mikko.kajanus@vierema.fi

Kanninen Terttu, kuvataiteen ja käsityön tuntiopettaja
kirkonkylän ala- ja yläkoulu sekä lukio
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 135
terttu.kanninen@vierema.fi

Karjula Matti, teknisen työn tuntiopettaja, lv 9A
kirkonkylän ala- ja yläkoulu sekä lukio
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 141
matti.karjula@vierema.fi

Karppinen Jenita, taloussihteeri, (virkavapaalla kevääseen 2023 saakka)
maksuliikenne, perintä
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 841
jenita.karppinen@vierema.fi

Kauhanen Katja, päätoiminen tuntiopettaja
erityisopetus 1. - 9. luokat
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 050 358 4366
katja.kauhanen@vierema.fi

Kauppinen Marjapuutarhuri
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 860
marja.kauppinen@vierema.fi

Kauppinen Niko, liikuntapaikkojen hoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 665 4705
niko.kauppinen@vierema.fi

Kauppinen Reeta, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4264
reeta.kauppinen@vierema.fi

Kautto Sari, liikuntasihteeri
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 518 7370
sari.kautto@vierema.fi

Kehitysvammaisten palvelukoti Huitulanharju
Mäntytie 6, 74200 Vieremä
ohjaajat puh. 040 594 9014

Kerman Helena, luokanopettaja 5 lk
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 115
helena.kerman@vierema.fi

Kerman Tomi, kunnossapitotyöntekijä
paloasema-varikko, Teollisuustie 7, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 851
tomi.kerman@vierema.fi

Kettunen Katja, luokanopettaja
Vieremän Eteläinen koulu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 040 673 6766
katja.kettunen@vierema.fi

Kettunen Taina, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4251
taina.kettunen@vierema.fi

Kiiski Marita, luokanopettaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 669 2969
marita.kiiski@vierema.fi

Kilvensalmi Ahti, kiinteistöpäällikkö,
Vieremän Toimitilat Oy:n toimitusjohtaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 842
ahti.kilvensalmi@vierema.fi

Kivipato Jaana, vs. opo, ruotsi
lukio ja kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 151
jaana.kivipato@vierema.fi

Koho Jenni, hallintojohtaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 590 1345
jenni.koho@vierema.fi  

Kokora Anu, kotitalousopettaja, lv 8A
kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 138
anu.kokora@vierema.fi

Koljonen Kaija, koulunhoitaja
Vieremän Pohjoinen koulu
puh. 0400 370 101 

Komulainen Helena, luokanopettaja 3 lk
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 119
helena.komulainen@vierema.fi

Komulainen Petri, rakennustarkastaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 371 166
petri.komulainen@vierema.fi

Korhonen Petri, lehtori
lukion ja yläkoulun englanti
koulukeskus. Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 140
petri.korhonen@vierema.fi

Kortelainen Maarit, palkkasihteeri
kk-palkat ja ttes-palkat
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 123 
maarit.kortelainen@vierema.fi 

Kumpulainen Niina, työllisyyskoordinaattori
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 660 8090
niina.kumpulainen@vierema.fi

Kurkinen Taina, koulunkäynninohjaaja
Vieremän Eteläinen koulu, Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 105
taina.kurkinen@vierema.fi




|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

L

Lappalainen Eila, kirjastovirkailija
kunnankirjasto, Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 126
eila.lappalainen@vierema.fi

Lappalainen Janne, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 671 2912 
janne.lappalainen@vierema.fi

Leinonen Satu, rehtori, luokanopettaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 844
satu.leinonen@vierema.fi

Martikainen Johanna, luokanopettaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 674 2741
johanna.martikainen@vierema.fi

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|


 

M

Marin Riikka, varhaiskasvatuksen johtaja
päivähoitoon liittyvät asiat
päiväkoti Nuppula, Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh.040 861 0281
riikka.marin@vierema.fi

Marjoniemi Mirja,  l
ukion ja peruskoulun yhteinen fysiikan ja matematiikan vanhempi lehtori, lv LU I
fysiikka ja matematiikka
lukio
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 145
mirja.marjoniemi@vierema.fi

Martikainen Alpo, liikuntapaikkojen hoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 747 477
alpo.martikainen@vierema.fi

Matilainen Marjaana, äidinkielen lehtori
lukio ja kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 143
marjaana.matilainen@vierema.fi

Mulari Ensio, kiinteistönhoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 660 2248
ensio.mulari@vierema.fi

Mustonen Eeva Riitta, kirkonkylän koulun rehtori, sivistysjohtaja
yhteiskuntaoppi 8 lk:t
koulukeskus, Petterintie 12 74200 Vieremä
puh. 0400 370 106 
eevariitta.mustonen@vierema.fi

Mäkelä Minna, rehtori, luokanopettaja
Vieremän Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 103
minna.makela@vierema.fi 

 

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

N

Nieminen Katja, koulunkäynninohjaaja
Vieremän Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 040 637 4283
katja.nieminen@vierema.fi

Niskanen Anne, luokanopettaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 102 
anne.niskanen@vierema.fi

Niskanen Marietta
, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4351
marietta.niskanen@vierema.fi

Nissinen Juha, kiinteistönhoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 853
juha.nissinen@vierema.fi

Nousiainen Paula, vs. taloussihteeri
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 587 8074
paula.nousainen@vierema.fi

Nuorisotila Y-talo,  Nuorisotoimisto
puh. 040 753 3433

 

O

 


|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

P

Partanen Marjo, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä 
puh. 040 637 4087
marjo.partanen@vierema.fi

Pehkonen Pasi, tuntiopettaja, lv 9B
yläkoulu ja lukio poikien liikunta,
yläkoulu terveystieto, uskonto 
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 146 
pasi.pehkonen@vierema.fi

Perhekerho Vipeltäjät
puh. 040 644 9858

Petäjä Ulla-Maria, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 673 2801
ulla-maria.petaja@vierema.fi

Piippo Sirpa, hallintosihteeri
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 128
sirpa.piippo@vierema.fi

Piippo Virpi, luokanopettaja, 6 lk 
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 100
virpi.piippo@vierema.fi

Pitkänen Vesa
, lehtori
peruskoulun matematiikan, fysiikan ja kemian lehtori
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 139
vesa.pitkanen@vierema.fi

Vieremän Pohjoinen koulu/koulunhoitaja, Koljonen Kaija
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 101

Porras Henna
matematiikka, fysiikka ja kemia
kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 579 7535
henna.porras@vierema.fi

Päiväkoti Nuppula/keittiö, Leinonen Tarja
Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 097



|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

R

Remes Tiina, erityisopettaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 122
tiina.remes@vierema.fi

Roth Hanna-Mari, palkkasihteeri
opettajien ja perhepäivähoitajien palkat, päivähoitolaskutus
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 124
hanna-mari.roth@vierema.fi

Ruotsalainen Tanja, palvelusihteeri
Ylä-Savon maaseutupalvelut, Vieremän maaseututoimisto
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 096
tanja.ruotsalainen@iisalmi.fi

Rytkönen Tiina, tuntiopettaja, lv 8B
yläkoulun ja alakoulun englanti
yläkoulun ja lukion saksa
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 147
tiina.rytkonen@vierema.fi

Rönkkö Martti, kunnossapitotyöntekijä
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
Puh. 040 660 1743
martti.ronkko@vierema.fi

Rönkkö Pirjo, kirjanpitäjä
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 130
pirjo.ronkko@vierema.fi

Rönkkö Tarja, koulunkäynnin ohjaaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 637 4323
tarja.ronkko@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

S

Savolainen Sanna, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 650 7706
sanna.savolainen@vierema.fi

Siponen Siiri, siivoustyönohjaaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9015
siiri.siponen@vierema.fi

Suomalainen Mika, kunnanjohtaja,
yleiset elinkeino -asiat
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 747 0910
mika.suomalainen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

T

Taipale Kirsi, kansalaisopiston rehtori
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9143
kirsi.taipale@vierema.fi

Tenhunen Risto, lukion rehtori, kirkonkylän koulun apul. rehtori
historia, yhteiskuntaoppi
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 113
risto.tenhunen@vierema.fi

Tenhunen Ritva, lehtori, lv LU II
biologia ja maantieto 
lukio ja kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 144
ritva.tenhunen@vierema.fi

Tiikkainen Paula, konsernipalvelut
Kiinteistö Oy Vieremän Hakatalot
Vieremän Lämpö ja Vesi Oy
Vieremän Toimitilat Oy
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 834 8003
paula.tiikkainen@vierema.fi

Tiikkainen Päivi, koulusihteeri
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 152
paivi.tiikkainen@vierema.fi

Tikkanen Antti-Matti, luokanopettaja
Vieremän Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 846
antti-matti.tikkanen@vierema.fi

Timonen Marja-Leena, vastaava lastentarhanopettaja, erityislastentarhanopettaja
päiväkoti Nuppula, Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh. 040 590 5048
marja-leena.timonen@vierema.fi

Timonen Tiina, vapaa-ajanohjaaja
koulukeskus/nuorisotilat Yrittäjätalo
puh. 040 753 3433
tiina.timonen@vierema.fi

Toitturi Jenni, palvelusihteeri
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 596 7740
jenni.toitturi@vierema.fi

Toitturi Tiina, toimistosihteeri
Tekninen toimi
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 093
tiina.toitturi@vierema.fi

Toppinen Anna-Maija, opintovapaalla lv 2021 - 2022
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 117
anna-maija.toppinen@vierema.fi

Tuohinto Tero, koulunkäynninohjaaja
kirkonkylän koulu 7 - 9 lk
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4231
tero.tuohinto@vierema.fi

Tuononen Merja, luokanopettaja 2 lk
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 677 2599
tuononen.merja@vierema.fi

Tuovinen Merja, koulunkäynninohjaaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 637 4441
merja.tuovinen@vierema.fi

Turunen Lea, toimistonhoitaja
koulutoimisto
sivistyslautakunnan tehtävät, koulukyyditykset
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 153
lea.turunen@vierema.fi

Törmänen Hanna, luokanopettaja
Vieremän Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 120
hanna.tormanen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

U

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

V

Vainio Mirja-Sisko, lastentarhanopettaja, esiopetus
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 660 5425
mirja-sisko.vainio@vierema.fi

Vekkula, Salahmin ryhmäperhepäivähoito
Pohjoinen koulu, Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 594 9575


Vidgren Jaana, ruokahuoltopäällikkö
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9016
jaana.vidgren@vierema.fi

Vornanen-Komulainen Tuula, tuntiopettaja
kirkonkylän yläkoulu, äidinkieli, lv 9A
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 150
tuula.vornanen-komulainen@vierema.fi

Väisänen Henna, koulunkäynnin ohjaaja
koulukeskus, Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 121
henna.rivinoja@vierema.fi



|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

Y

Y-talon Kaislat 
Huoltotie 6, 74200 Vieremä 
puh. 040 356 0759