HYVÄ-Hanke, Hyvinvoiva Vieremä

1.8.2020-31.7.2023

Hankkeen tarkoituksena on edistää Vieremällä työssä käyvien ja työikäisten vieremäläisten fyysistä-, psyykkistä ja sosiaalista hyvinvointia. Tähän liittyen järjestetään maksutonta toimintaa muun muassa laji- ja harrastuskokeilujen, valmennuksen, luentojen ja tapahtumien muodossa. Hankkeen toimenpiteiden kautta ihmisten kykyä päästä, pysyä ja toimia työmarkkinoilla saadaan parannettua.

Yksi hankkeen näkyvistä toiminnoista on Vieremän Hyvinvoinnin ja liikunnan viikko-ohjelma, jonka toimintoihin osallistuminen on vieremäläisille ja Vieremällä työssä käyville ilmaista.

Hankekoordinaattorina toimii Joona Hynynen

joona.hynynen@vierema.fi , 040 660 6867

Hanke saa tukea Euroopan sosiaalirahastolta.

HYvinvoinnin ja liikunnan viikko-ohjelma.jpg

     

HANKKEEN KURSSIT JA TAPAHTUMAT 

TOUKOKUU-KESÄKUU

Juoksukoulu 3.5.-19.5. Juoksukoulu.pdf

Perheliikuntalauantaikalenteri Toukokuu PERHELIIKUNTA.pdf

Perheliikuntalauantai Retki Jyrkälle 21.5. RETKI JYRKÄLLE.pdf

 

Menneet kurssit ja tapahtumat

Huispausturnaus 14.5.  HUISPAUS.pdf

Perhonsidontakurssi 7.5. PERHONSIDONTAKURSSI.pdf

Perheliikuntalauantai Puistotreeni&Leikkituokio 7.5. Puistotreeni&leikkituokio.pdf

Perheliikuntalauantait maalis-huhti Perheliikuntalauantait.pdf

Perhekarate 2.4. klo 10.30-11.45 Liikuntasali PERHEKARATE.pdf

Yhteiskyyti Elekko-hiihtoihin Sonkajärvelle 13.3. LINJA-AUTOKYYTI VIEREMÄLTÄ.pdf

Hiihtokoulu 1.2.-17.2. tiistaisin ja torstaisin klo 18 Iivon Areenalla HIIHTOKOULU uusi.pdf

Lumikenkäilyvalokuvausviikonloppu 12.2.-13.2. LUONTOVALOKUVAUS VIIKONLOPPU.pdf

Taukoliikuntaviikko vk 50

Sportskarate Movement&mobility Leiripäivä 20.11. Vieremän liikuntahalli

Luontovalokuvanäyttely Nissilän Tapiolassa 4.10-29.10.

Hankkeen Avoimen musaryhmän keikka Syys-satomarkkinoilla 9.10.

Koiratreffit 11.10. Mykänlammen laavulla klo 7-8 

Luontovalokuvanäyttely Kirjastolla 13.9.-30.9.21

Hiljaisuuden kävely, Aarni The Walk of Silence 14.8.2021

Monttu auki Rock-Piknik 17.7.2021

Luontovalokuvauskurssi 1.6.-6.7.2021

Lavatanssikurssi 19.5.-23.6.2021

Juoksukoulu 5.5.-23.6.2021

Unelmien liikuntapäivä 10.5.2021