HYVÄ-Hanke, Hyvinvoiva Vieremä

1.8.2020-31.7.2023

Hankkeen tarkoituksena on edistää Vieremällä työssä käyvien ja työikäisten vieremäläisten fyysistä-, psyykkistä ja sosiaalista hyvinvointia. Tähän liittyen järjestetään maksutonta toimintaa muun muassa laji- ja harrastuskokeilujen, valmennuksen, luentojen ja tapahtumien muodossa. Hankkeen toimenpiteiden kautta ihmisten kykyä päästä, pysyä ja toimia työmarkkinoilla saadaan parannettua.

Yksi hankkeen näkyvistä toiminnoista on Vieremän Hyvinvoinnin ja liikunnan viikko-ohjelma, jonka toimintoihin osallistuminen on vieremäläisille ja Vieremällä työssä käyville ilmaista.

Hankekoordinaattorina toimii Joona Hynynen

joona.hynynen@vierema.fi , 040 660 6867

Hanke saa tukea Euroopan sosiaalirahastolta

 

HLVO Marras-Joulu.jpg 

Kamppailulaji-kokeilut.jpg

ioohpö.jpgHANKKEEN KURSSIT JA TAPAHTUMAT 

TAMMIKUU

Hiihtokoulu 11.1.-27.1. tiistaisin ja torstaisin klo 18 Iivon Areenalla HIIHTOKOULU.pdf

Menneet kurssit ja tapahtumat

Sportskarate Movement&mobility Leiripäivä 20.11. Vieremän liikuntahalli

Luontovalokuvanäyttely Nissilän Tapiolassa 4.10-29.10.

Hankkeen Avoimen musaryhmän keikka Syys-satomarkkinoilla 9.10.

Koiratreffit 11.10. Mykänlammen laavulla klo 7-8 

Luontovalokuvanäyttely Kirjastolla 13.9.-30.9.21

Hiljaisuuden kävely, Aarni The Walk of Silence 14.8.2021

Monttu auki Rock-Piknik 17.7.2021

Luontovalokuvauskurssi 1.6.-6.7.2021

Lavatanssikurssi 19.5.-23.6.2021

Juoksukoulu 5.5.-23.6.2021

Unelmien liikuntapäivä 10.5.2021