HYVÄ-Hanke, Hyvinvoiva Vieremä

1.8.2020-31.7.2023

Hankkeen tarkoituksena on edistää Vieremällä työssä käyvien ja työikäisten vieremäläisten fyysistä-, psyykkistä ja sosiaalista hyvinvointia. Tähän liittyen järjestetään maksutonta toimintaa muun muassa laji- ja harrastuskokeilujen, valmennuksen, luentojen ja tapahtumien muodossa. Hankkeen toimenpiteiden kautta ihmisten kykyä päästä, pysyä ja toimia työmarkkinoilla saadaan parannettua.

Yksi hankkeen näkyvistä toiminnoista on Vieremän Hyvinvoinnin ja liikunnan viikko-ohjelma, jonka toimintoihin osallistuminen on vieremäläisille ja Vieremällä työssä käyville ilmaista.

Hankekoordinaattorina toimii Joona Hynynen

joona.hynynen@vierema.fi , 040 660 6867

Hanke saa tukea Euroopan sosiaalirahastolta.

hyvinvointiviikko-ohjelma.png

      

HANKKEEN KURSSIT JA TAPAHTUMAT  

TAMMI-HELMIKUU

VIEREMÄN HYVINVOINTIVIIKKO 30.1.2023-5.2.2023 Hyvinvointiviikko-ohjelma.pdf

Hyvinvointiviikko-ohjelma ENG.pdf      Hyvinvointiviikko-ohjelma RUS.pdf

- Aamutulet ma 30.1. Einarinpuistossa klo 7-10 Aamutulet 30.1..pdf

- Supersunnuntai 5.2. klo 9-15 Rientola Supersunnuntai.pdf

- In Body-Kehonkoostumusmittaukset la-su 4.2.-5.2. In Body-mittaus HV-viikolla.pdf

 - Pippa Laukan Hyvinvointiluento Rientolassa la 4.2. klo13-14 Hyvinvointiluento.pdf

- Kirjailijavieras Antti Heikkinen Rientolassa to 2.2. klo 18-19 Antti Heikkinen.pdf

- Hyvinvointipaja ikiliikkujille Rientolassa ke 1.2. klo 9-11 Ikiliikkujatyöpaja.pdf

- Tahtoisin kertoa sinulle tarinan-yhtye Kirjastossa pe 3.2. klo16 tahtoisin kertoa tarinan.pdf

- Kansalaisopiston avoimet ovet Hyvinvointiviikolla kansalaisopistonavoimetovet23.pdf

- Muskari ti 31.1. klo 10 Kirjastolla Muskarihetki vieremän kirjastolla.pdf

- Kuutamohiihto ti 31.1. klo 18 Kuutamohiihto.pdf

- Aamuvipellys pe 3.2. klo 10-12 Aamuvipellys.pdf

- Luova tila avautuu Luovatila avautuu.pdf

- Martat-lehti 120 vuotta ti 31.1. Kirjastolla Martat 31.1.2023.pdf

 

Menneet kurssit ja tapahtumat

9.11. Selviytymistarinoita Rientolassa (EPT-viikko) selviytymistarionoita.pdf

10.11. Vieremä tutuksi - Kansainvälinen ilta Kansainvälinen ilta.pdf Kansainvälinen ilta ENG.pdf Kansainvälinen ilta RUS.pdf

27.10 Työelämän tunne -ja vuorovaikutustaidot-koulutus Työelämän tunne-ja vuorovaikutustaidot.pdf

Stressinhallinta arjessa ja työssä-koulutus stressinhallinta.pdf

3.9. Perheliikuntalauantai-kalenteri Elo-Syyskuu PERHELIIKUNTALAUANTAI elo-syys22.pdf

Hiljaisuuden kävely Aarni The Walk of Silence WALK OF SILENCE.pdf

3.9. Hiljaisuuden pyöräily Aarni The Cycle of Silence HILJAISUUDEN PYÖRÄILY AARNI THE CYCLE OF SILENCE (1).pdf

3.9. Hiljaisuuden kävely Pikku-Talaksen kierros PIKKU TALASJÄRVEN KIERROS (1).pdf

Kesäkauden avajaisten Rock-konsertti Meijerin montussa 10.6. Rock-konsertti.pdf

Perheliikuntalauantaikalenteri Toukokuu PERHELIIKUNTA.pdf

Perheliikuntalauantai Retki Jyrkälle 21.5. RETKI JYRKÄLLE.pdf

Juoksukoulu 3.5.-19.5. Juoksukoulu.pdf

Huispausturnaus 14.5.  HUISPAUS.pdf

Perhonsidontakurssi 7.5. PERHONSIDONTAKURSSI.pdf

Perheliikuntalauantai Puistotreeni&Leikkituokio 7.5. Puistotreeni&leikkituokio.pdf

Perheliikuntalauantait maalis-huhti Perheliikuntalauantait.pdf

Perhekarate 2.4. klo 10.30-11.45 Liikuntasali PERHEKARATE.pdf

Yhteiskyyti Elekko-hiihtoihin Sonkajärvelle 13.3. LINJA-AUTOKYYTI VIEREMÄLTÄ.pdf

Hiihtokoulu 1.2.-17.2. tiistaisin ja torstaisin klo 18 Iivon Areenalla HIIHTOKOULU uusi.pdf

Lumikenkäilyvalokuvausviikonloppu 12.2.-13.2. LUONTOVALOKUVAUS VIIKONLOPPU.pdf

Taukoliikuntaviikko vk 50

Sportskarate Movement&mobility Leiripäivä 20.11. Vieremän liikuntahalli

Luontovalokuvanäyttely Nissilän Tapiolassa 4.10-29.10.

Hankkeen Avoimen musaryhmän keikka Syys-satomarkkinoilla 9.10.

Koiratreffit 11.10. Mykänlammen laavulla klo 7-8 

Luontovalokuvanäyttely Kirjastolla 13.9.-30.9.21

Hiljaisuuden kävely, Aarni The Walk of Silence 14.8.2021

Monttu auki Rock-Piknik 17.7.2021

Luontovalokuvauskurssi 1.6.-6.7.2021

Lavatanssikurssi 19.5.-23.6.2021

Juoksukoulu 5.5.-23.6.2021

Unelmien liikuntapäivä 10.5.2021