Etusivu / Palvelut / Opetus ja koulutus / Kirkonkylä 0 - 9 lk, Pienluokka

KIRKONKYLÄN KOULU

 Luokat 0 - 6, Pienluokka, luokat 7-9
Petterintie 12
74200 Vieremä
kirkonkylan.koulu@vierema.fi

Rehtori
Matti Pasanen 
matti.pasanen@vierema.fi
Puh. 040 715 8560kouluruokadiplomi_varillinen_300x250px.jpg

Toimistonhoitaja
Lea Turunen
Puh. 0400 370 153
lea.turunen@vierema.fi

Toimistosihteeri
Päivi Tiikkainen
Puh.0400 370 152
paivi.tiikkainen@vierema.fi

Opettajat ja koulunkäynninohjaajat 0 - 6 lk
lv 2018-2019

0
Esiopetus

Outi Jauhiainen

outi.puurunen@vierema.fi
0400 370 148

1
Luokanopettaja

Elisa Kouvalainen

elisa.kouvalainen@vierema.fi
0400 370 118

2
Luokanopettaja

Anna-Maija Toppinen

anna-maija.toppinen@vierema.fi
0400 370 117

3
Luokanopettaja

Saara Pennanen  

saara.pennanen@vierema.fi
0400 370 119 
                     

4
Luokanopettaja

Hanna Martikainen 
hanna.martikainen@vierema.fi
040 660 5425

5
Luokanopettaja

Terhi Huovinen terhi.huovinen@vierema.fi
0400 370 136 

6
Luokanopettaja

Darius Pylvainen                  

darius.pylvainen@vierema.fi
0400 370 115

Pienluokka
luokanopettaja

Anni Juntunen

anni.juntunen@vierema.fi
0400 370 116                  
Erityisluokka Katja Kettunen

katja.kettunen@vierema.fi
040 673 6766

Erityisopetus Tiina Remes tiina.remes@vierema.fi
0400 370 122
Erityisopettaja Suvi Kaasinen suvi.kaasinen@vierema.fi
0400 370114                            
Koulunkäynninohjaaja Tanja Hiltunen tanja.hiltunen@vierema.fi
040 660 8260
Koulunkäynninohjaaja Titta Huttunen titta.huttunen@vierema.fi
040 637 4379
Koulunkäynninohjaaja Reeta Kauppinen reeta.kauppinen@vierema.fi
040 637 4264
Koulunkäynninohjaaja Taina Kettunen taina.kettunen@vierema.fi
040 637 4251
Koulunkäynninohjaaja Marietta Niskanen marietta.niskanen@vierema.fi
040 637 4351
Koulunkäynninohjaaja Marjo Partanen marjo.partanen@vierema.fi
040 637 4087
Henkilökohtainen ohjaaja Henna Rivinoja

henna.rivinoja@vierema.fi
0400 370 121

Koulunkäynninohjaaja Tarja Rönkkö tarja.ronkko@vierema.fi
040 637 4323
Koulunkäynninohjaaja Sanna Savolainen sanna.savolainen@vierema.fi
040 650 7706
Oppilaita 0 - 6 luokilla 138 (päivitetty 8.11.2018)


 

Päivittäiset työajat

08.50 - 09.00

päivänavaus

09.00 - 09.45

1. oppitunti

10.00 - 10.45

2. oppitunti

10.45 - 11.15

ruokailu

11.15 - 12.00

3. oppitunti

12.15 - 13.00

4. oppitunti

13.15 - 14.00

5. oppitunti

14.15 - 15.00

6. oppitunti

 
 
 
Opettajat ja koulunkäynninohjaaja 7 - 9 lk ja lukio
lv 2018-2019

Pasanen Matti
matti.pasanen@vierema.fi
040 715 8560

Kirkonkylän koulun rehtori/sivistysjohtaja: opo 8 lk:t

Tenhunen Risto
risto.tenhunen@vierema.fi
0400 370 113
Lukion rehtori, kirkonkylän koulun apulaisrehtori:
historia, yhteiskuntaoppi 

Astikainen Pekka
pekka.astikainen@vierema.fi
0400 370 142

Tuntiopettaja, yläkoulu: matematiikka, kemia, atk, lv 7C

Heikkinen Jenna
jenna.heikkinen@vierema.fi
0400 370 151 

Lehtori, lukio: opo, uskonto,  psykologia,
yläkoulu: uskonto, opo 7 ja 9 lk:t

Heiskanen Eevi
eevi.heiskanen@vierema.fi
0400 370 135

Lehtori, ylä- ja alakoulu: tekstiilityö kuvataide, lukio: kuvataide

Huovinen Terhi
terhi.huovinen@vierema.fi 
0400 370 136

Luokanopettaja kirkonkylän alakoulu 5 lk,
liikunta: ala-, yläkoulu ja lukio
lukio: terveystieto
Impiö Tuula
tuula.impio@vierema.fi
0400 370 149

Lehtori, lukio:historia, filosofia, yhteiskuntaoppi, yläkoulu: historia
lv 9A

Jokelainen Teemu
teemu.jokelainen@vierema.fi
0400 370 134  
Tuntiopettaja, yläkoulu: biologia ja maantieto, erätaito, lv 7B
     
Karjula Matti
matti.karjula@vierema.fi
0400 370 141               
Tuntiopettaja, yläkoulu ja alakoulu: tekninen työ 
lukio: teknologia kurssi
Kauhanen Katja
katja.kauhanen@vierema.fi
050 358 4366

Erityisopettaja, kk 1-9 lk:t

Kokora Anu
anu.kokora@vierema.fi
0400 370 138

Lehtori, yläkoulu: kotitalous, matematiikka, lv 9B

Korhonen Petri
petri.korhonen@vierema.fi
0400 370 140  

Lehtori, lukio ja yläkoulu: englanti, lv 8C 
Leivo Kimmo
kimmo.leivo@vierema.fi
0400 370 156 
Lehtori, lukio: lyhyt ja pitkä matematiikka, kemia, fysiikka, tietotekniikka, lv LU II
Lindqvist Marja
marja.lindqvist@vierema.fi
0400 370 133 
Lehtori, lukio ja yläkoulu: ruotsi ja venäjä 

Marjoniemi Mirja
mirja.marjoniemi@vierema.fi
0400 370 145

Lehtori, lukio: fysiikka sekä lyhyt ja pitkä matematiikka

Matilainen Marjaana
marjaana.matilainen@vierema.fi
0400 370 143           

Lehtori, lukio ja yläkoulu: äidinkieli, 
lv LU III

Nissinen Pekka
pekka.nissinen@vierema.fi
0400 370 146

Tuntiopettaja, yläkoulu ja lukio: poikien liikunta, yläkoulu: terveystieto

Pitkänen Vesa
vesa.pitkanen@vierema.fi
0400 370 139

Lehtori, yläkoulu: matematiikka, fysiikka ja kemia, lv 8B        
Pylvainen Darius
darius.pylvainen@vierema.fi
0400 370 115
Luokanopettaja kirkonkylän alakoulu 6 lk, musiikki: ala- ja yläkoulu sekä lukio
Rytkönen Tiina
tiina.rytkonen@vierema.fi
0400 370 147
Tuntiopettaja, ala- ja yläkoulu ja lukio: Englanti, Saksa, Ruotsi, lv 8A
Tenhunen Ritva
ritva.tenhunen@vierema.fi
0400 370 144
Lehtori, lukio: biologia, maantieto, yläkoulu: biologia, maantieto 
Tuohinto Tero
tero.tuohinto@vierema.fi
040 637 4231
Koulunkäynninohjaaja 7-9 lk:t 

Vornanen-Komulainen Tuula  tuula.vornanen-komulainen@vierema.fi 
0400 370 150

Tuntiopettaja, yläkoulu äidinkieli, lv 7A

Oppilaita 7 - 9 luokilla 132 (päivitetty 8.11.2018)

Yleistä

Opinahjomme opetussuunnitelman perusajatuksena on, että koulumme tarjoaa vahvan yleissivistyksen jatko-opintoja ja yhteiskuntakelpoista elämää varten. Humaaniin ihmiskäsitykseen nojautuen oppilaiden erilaisuus ja lahjakkuuserot otetaan huomioon mahdollisuuksien rajoissa. Oppilaiden vastuuta omasta oppimisestaan lisätään samalla kun opettajan roolia opiskelun ohjaajana korostetaan.

Kuluvan lukuvuoden aikana 7.– 8. -luokat opiskelevat uuden opetussuunnitelman mukaisesti. Lukujärjestys on kaikilla luokilla pääosin kiinteä koko lukuvuoden ajan. Työskentelymme alkaa joka aamu kello 8.50 lyhyellä aamunavauksella ja koulu päättyy aina kello 15.00. "Hyppytunteja" meidän oppilaillamme ei ole. Tunnit ja välitunnit vuorottelevat normaalisti:

 

1.tunti

8.50-9.45

2.tunti

10.00-10.45

3.tunti

10.50-11.35 tai 11.00-11.45
(ruokailu on porrastettu)

4.tunti

12.15-13.00

5.tunti

13.15-14.00

6.tunti

14.15-15.00


Lukukaudet

- syyslukukausi 13.8. - 21.12.2018
- kevätlukukausi 2.1. - 1.6.2019

Loma-ajat

- syysloma vko 42 (15.10. - 19.10.2018)
- joululoma 22.12.2018 - 1.1.2019
- talviloma vko 10 (4.3. - 8.3.2019)

Kirkonkylän koulun luokkien 7-9 valinnaisaineet
  • pitkä valinta 8. ja 9. luokalla 2h/vko
  • valitaan 7. luokan keväällä sitovasti oppivelvollisuuden suorittamiseen saakka
  1. Ilmaisutaito
  2. Kokeilevat kemistit
  3. Kotitalous
  4. Kuvataide
  5. Käsityö
  6. Luonnonvara-ala
  7. Luonto- ja erätaidot
  8. Liikunta
  9. Maaseututalous
  10. Musiikki  
  11. Saksa (B2)
  12. Venäjä (B2)
  13. Tietotekniikka